اسفنج – ابر فرانسه پیروزی انتخابات انتخابات ریاست جمهوری

اسفنج – ابر: فرانسه پیروزی انتخابات انتخابات ریاست جمهوری اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مالیات به سکه‌های پیش فروش هم می‌رسد؟

گر چه در وقت پیش فروش سکه، بانک مرکزی اعلام کرد که هیچ مالیاتی به این سکه‌ها تعلق نمی‌گیرد، ولی اعلام اخیر شرکت امور مالیاتی جهت الزام پرداخت مالیات از سوی خرید

مالیات به سکه‌های پیش فروش هم می‌رسد؟

مالیات به سکه های پیش فروش هم می رسد؟

عبارات مهم : مرکزی

گر چه در وقت پیش فروش سکه، بانک مرکزی اعلام کرد که هیچ مالیاتی به این سکه ها تعلق نمی گیرد، ولی اعلام اخیر شرکت امور مالیاتی جهت الزام پرداخت مالیات از سوی خریداران سکه این ابهام را ایجاد کرده که آیا صاحبان سکه های پیش فروش نیز باید از این بابت مالیاتی بپردازند، موضوعی که تاکنون از سوی هیچ یک از دستگاه های ذیربط براق سازی نشده هست.

به گزارش ایسنا، در کمتر از سه ماه از برگزاری طرح پیش فروش سکه (در فاصله بهمن ۱۳۹۶ تا فروردین ماه امسال) حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه در هفت سررسید از سوی بانک مرکزی به فروش رفت. در حالی سررسیدهای یک ماهه را واگذار کردند و در ماه جاری سکه های سررسید سه ماهه نیز شروع به تحویل می شود که اخیرا اعلام خبر دریافت مالیات از معاملات سکه و ارز جهت دارندگان سکه های پیش فروش نگرانی و ابهاماتی ایجاد کرده است.

در وقت پیش فروش سکه، بانک مرکزی اعلام کرد که هیچ مالیاتی به خریداران تعلق نمی گیرد و البته نیز اینگونه بود، یعنی متقاضیان سکه های پیش فروش آن را براساس قیمت های تعیین شده است و به هر تعدادی که مایل بودند خریداری کردند. ولی اخیرا مدیر شرکت امور مالیاتی به کسانی که اقدام به خرید و فروش سکه و ارز کرده اند هشدار داده باید اظهارنامه مالیاتی خود را تا خردادماه امسال ارائه و مالیات آن را بپردازند. این اعلام تقوی نژاد با توضیحی راجع به سازوکار و نحوه دریافت مالیات و میزان آن و همچنین این که چه کسانی به طور براق جزو مشمولین هستند همراه نبوده و تاکنون پیگیری ها از شرکت امور مالیاتی و بانک مرکزی جهت دریافت توضیحات زیاد بی نتیجه مانده است.

مالیات به سکه‌های پیش فروش هم می‌رسد؟

اما عنوان اینجاست که اگر قرار بوده از خریداران سکه های پیش فروش مالیاتی دریافت شود باید در ابتدای امر و در وقت انعقاد قرارداد خرید با بانک به آنها اعلام می شد، اکنون این نگرانی وجود دارد که صاحبان سکه های پیش فروش در هنگام تحویل از بانک با درخواست پرداخت مالیات مواجه شوند، هرچند این عنوان بعید به نظر می رسد، آیا که جهت سکه های یک ماهه که تحویل شد چنین اتفاقی نیفتاد و طبیعی است که جهت مابقی سررسید نیز روال به مانند قبل پیش برود، ولی به هرحال کسانی که سکه های پیش فروش را دریافت می کنند با قانونی که شرکت امور مالیاتی از آن سخن گفته در هنگام فروش در بازار و به صرافی ها احتمالا مشمول مالیات خواهند شد. این در حالی است که در وقت حراج سکه که همزمان با پیش فروش در جریان بود خریداران باید بابت خرید هر قطعه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می پرداختند، ولی در مورد پیش فروش چنین موضوعی وجود نداشت.

با این حال حتی اگر دریافت مالیات از سکه فقط به معاملات آن در بازار نیز تخصیص داده شده است داشته باشد مشخص نیست قرار است با کدام سازوکار این معاملات مورد شناسایی قرار گیرد، آیا که فروشنده و خریدار که می تواند یک صراف، دلال و یا شخص عادی باشد می تواند به آسانی سکه را فروخته و پول آن را به حسابی که مربوط به خود شخص نیست واریز کنند. در این حالت شناسایی آن چندان راحت انجام نخواهد شد و در نتیجه مالیاتی نیز پرداخت نمی شود.

گر چه در وقت پیش فروش سکه، بانک مرکزی اعلام کرد که هیچ مالیاتی به این سکه‌ها تعلق نمی‌گیرد، ولی اعلام اخیر شرکت امور مالیاتی جهت الزام پرداخت مالیات از سوی خرید

واژه های کلیدی: مرکزی | مالیات | دریافت | سررسید | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs